Wierzba wyrośnie nawet spośród patyka odrośli.

Wierzba wyrośnie nawet z patyczka pędu.

Wykorzystując to, możemy z niej wykonać bezprecedensowego postaci żywopłotu. Na skutek tego nasze ogrodzenie nabędzie rzadki charakter i będzie się polecać pośród ogrodzeń w otoczeniu.

Rosnące na posessji oraz mokrych torfowiskach wierzby dawno temu zadomowiły się w lokalnych ogrodach. Polubiliśmy je poprzez urodę i wiosenne kociaki. Nie są ambarasujące, wymagają zaledwie mrowie wilgoci i nieco światła. Zadowolą się nieomal wszystką rolą.


Malutko roślin sprosta także identycznie szybko aktywizować utracone pędy oraz gałęzie. Wierzby ogromnie swobodnie odbudowują również własny system korzeni. Wystarczy, iż ucięty czy też nawet ułamany odrost zanurzony w mokrej ziemi po niedługim czasie ukorzeni się oraz wręczy zaczątek kolejnemu krzewowi. Wybitna osoba wpadła na idea, aby spośród wierzb robić zaplątane sztachety ogrodzeniowe czy parkany zatopione liśćmi. Zapewne należałoby dysponować tak twórcze płot. Najprawidłowiej do wybudowania takiego ogrodzenia zastosować poniższe gatunki wierzb:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), wskazywana konopianką, i jej rozliczne odmiany (np. Salix x smithiana)
wierzba karmazynowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszelkie te gatunki wierzby na ogrodzenia mają nieco wspólnych własności:

produkują proste, długie i nader sprężyste pędy – z racji tej można swobodnie formować postać ogrodzenia;
błyskawicznie odrastają po obcięciu- w krótkim terminie możemy wypleść pełne przęsło na ogrodzenie;
niezmiernie swobodnie się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej kompetencji do instalacji takiego ogrodzenia z wierzby.

Kiedy mamy już myśl na formę płotu, musimy zdobyć adekwatne wierzbowe gałęzie na ogrodzenie. Na nieszczęście, wyszukanie ich w wymogach zwyczajnych jest pracochłonne, jako że dziko rosnące krzaki okazjonalnie emitują nader długie a zarazem proste pędy. Najprawidłowiej jest założyć prywatną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na następstwo będzie należało zaczekać parę lat.

W celu domniemania plantacji wierzby na płot wyłówmy najpierw punkt w ogrodzie, niewiele przez nas uczęszczane i mało dostrzegalne.Wiosną, w marcu względnie w kwietniu, posadźmy tam rozsadzie, z których wyrosną tzw. rośliny mateczne.

W charakterze flancy wykorzystajmy zdrewniałe wierzbowe jednoroczne witki długości 25-30 cm, jakie zdołamy dostać z dziko narastających roślin. Przed posadzeniem wypada je namoczyć na 24 godziny w głębi, tak aby się dobrze napiły, po czym wkopać w ziemię, właściwie żeby wystawał wyłącznie ostatni pąk. Musimy pamiętać, że rośliny szybko się gęstnieją, z tej przyczyny powinny rozwijać się w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy czy też dwa przyklaskujemy roślinom bez ograniczeń rozwijać się, po czym ścinamy je| na stopień ok. 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą krzepkie, proste pędy, których wiosną następnego roku zdołamy użyć do budowy naszego ogrodzenia. Roczne witki okazjonalnie przewyższają 2m, stąd na dłuższe musimy zaczekać bodaj jeszcze rok kalendarzowy.

Z jednej rośliny dostaniemy od kilku do kilkunastu witek, jakie wolno użyć do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s