Żyjące ogrodzenie z krzaków liściastych bądź iglastych, niskie bądź wysokie? Które ogrodzenie Poznań będzie najlepsze do naszego skweru? A jak je posadzić a także doglądać?

Żywe ogrodzenie Poznań z krzewów liściastych bądź iglastych, niskie bądź wysokie? Które płot będzie najbardziej odpowiednie do naszego ogrodu? A jak je usadowić w gruncie i pielęgnować?

Trudno przeceniać zalety zielonego ogrodzenia Poznań. Upiększa botanik, ochrania nas przed miejskim zgiełkiem, kurzem, spalinami, a także wzrokiem sąsiadów. Wytwarza miły cień, zapewnia kryjówkę ptakom. Żywopłot redukuje siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, które są za litym murem ogrodzeniowym. Aczkolwiek przed jego budową musimy zdecydować, jaką funkcję ma pełnić w skwerze. Czy ma nas oddzielić od sąsiada, czy zastępować ogrodzenie Poznań, bądź wspomóc w podziale skweru na mniejsze części oraz stworzeniu ustronnych zakamarków? Powinniśmy też zadecydować, jaką ogrodzenie będzie posiadało docelową wielkość. Od tego zależy wybór typu rośliny bądź krzaku.

Dużą zaletą ogrodzeń z drzew oraz krzewów iglastych jest ich trwała zieleń. W trakcie gdy szpalery z gatunków zrzucających listowie zimą staną się ażurowe, z iglaków dalej skutecznie osłaniają nas przed wzrokiem ciekawskich.

Panuje osąd, iż najlepsze na tego rodzaju żywopłoty są tuje o filarowym pokroju, np. klasy „Smaragd” tudzież „Spiralis”, jakie bez przycinania trwają wąski kształt. Kiedy osiągną należytą wielkość docinamy je od góry.

Inne iglaki, np. cisy czy świerki wymagają regularnego strzyżenia.

Na zielone ogrodzenia z plastiku z Mińska Mazowieckiego selekcjonujemy iglaki wytrzymałe na zimno. Delikatne tuje orientalne i cyprysiki Lawsona mogą przemarzać. Minusem takich nasadzeń jest dosyć znaczna cena. Wynagradzają ją niezaprzeczalne zalety: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie trzeba ich notorycznie przycinać.

Na zielone ogrodzenie z drzew liściastych wybieramy rodzaje, jakie mają wzniesione pędy a także odpowiednio się rozkrzewiają po przycięciu. W tej roli najodpowiedniej sprawdzają się odporne na przymrozki buki oraz graby.

Takie drzewka, regularnie strzyżone, odpowiednio się zagęszczają, dzięki czemu uzyskane z nich zielone ogrodzenia, mogą zastąpić wysokie ogrodzenia Poznań. Jeśli wyselekcjonujemy gatunki z kolcami, takie jak igliczna bądź robinia, wtedy przez ogrodzenie Poznań nie przedostanie się ani człowiek, ani zwierzak.

Zależnie od dynamiki przyrostu danego gatunku mamy z nich zielone płoty o różnorodnej wysokości. Niskie (30-60cm) szpalery spośród berberysów służą za obramowanie rabat oraz ścieżek, separują od siebie różne części skweru. Takie ozdobne ogrodzenia przedstawiają się najodpowiedniej, kiedy je systematycznie strzyżemy.

Spośród gatunków osiągających większe rozmiary, jak np. ligustr, leszczyna bądź jaśminowce, zdołamy uzyskać całkiem duże żywe ogrodzenia wielkości 1,5 – 2m. Jeżeli mają izolować park od ulicy, obcinamy je nadając regularny kształt.

Gdy posadzimy z nich żywe ogrodzenie w głębi parku, zdołamy je prowadzić w formie swobodnej.

Bez przycinania rozkrzewiają się szeroko, podkreślając naturalistyczny charakter tej części parku. Owo podejście zdaje prawidłowo egzamin także w wypadku krzewów fantastycznie kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków bądź żylistków. Chociaż te gatunki wolno też strzyc, jednak wtenczas dużo lepiej kwitną.

Na zielone płoty rekomendowane są też krzewy zimozielone.

Spośród tej grupy roślin na ogrodzenia Poznań najodpowiedniej nadaje się u nas bukszpan, jak również ostrokrzew Meservy. Niemniej jednak i one po ostrych zimach bywają czasami oszpecone przez liście. Na zachodzie Europy modne są zielone ogrodzenia z Winylu z Gliwic z laurowiśni bądź zimozielonych gatunków berberysów. Niestety , w krajowych warunkach klimatycznych ich listki nagminnie brązowieją z powodu mrozów. W takim razie, o ile już zdecydujemy się na taki parkan, powinien być on niewysoki (do 60-80cm), by można go było okryć na zimę agrowłókniną i łatwo wyjąć spierzchnięte części.

Jeśli pragniemy otrzymać wyjątkowo dekoracyjny płot, należałoby posadzić naprzemiennie dwie czy też trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Gdy wznosimy zielony płot z gatunków zrzucających listowie na zimę, korzystnie jest obsadzić go innym, małym, np. z iglaków względnie zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd mają zielone ogrodzenia z plastiku strzyżone z fantazją- z krętą linką „dachu” ewentualnie wystrzyżonymi wieżyczkami. Wypada im jednakże poświecić dużo czasu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s